برای مشاوره رایگان تماس بگیرید : 88884501

درمان دارویی ریزش مو-کاشت مو
درمان دارویی ریزش مو
ژانویه 5, 2016
حاشور یا میکروپیگمنتیشن
میکروپیگمنتیشن
ژانویه 30, 2016
دلایل ریزش مژه

در زیر به بررسی دلایل ریزش مژه و همچنین راه های درمان آن اشاره کرده ایم

موی مژه اکثرا در 3 -2 ردیف کوتاه، ضخیم و خمیده است و در مژههای بالایی واضحتر و بلندتر است و طوری تعبیه شده که مژههای بالا و پایین در هنگام بسته شدن چشمها لابهلای هم گیر نکند.

رویش موی مژه روزی پانزده میلی متر است است و معمولاً 6 ماه عمر میکند و پس از ریزش مژه 8 هفته بعد رویش مجدد رخ خواهد داد.

وظیفه مژهها حفاظت از کره چشم از جسم خارجی و محرکها است.هم ابرو و هم مژهها نقش بسیار مهمی در زیبایی فرد بازی میکند و بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بسزایی دارد.

دلایل ریزش مژه

          دلیل ریزش مژه چیست؟

دلیل ریزش مژه بسیار متنوع است و مربوط به دلایل موضعی یا سیستم  بدنی است.

 دلیل بیشماری برای ریزش ابرو وجود دارد که عبارتند از  التهاب پلک، اگزما یا  درماتیت سرشتی که معمولاً از دوران کودکی با خشکی و خارش پوست  همراه است، درماتیت سبوره،سارکوئیدوز ،پسوریازیس، آکنه روزاسه و …

 بسیاری از بیماران غدد درون ریز هم تظاهراتی از ریزش مژه و یا ابرو دارند از  جمله مشکلات تیروئیدی مثل پرکاری یا کم کاری تیروئید، آلوپسی آره آتا  (ریزش سکهای)، لوپوس و …اختلالات تغذیهای از جمله کمبود پروتئین، کمبود  بیوتین و کمبود آهن از سایر دلیل ریزش ابرو و مژه هستند.

 برخی بیماری های عفونی مثل سیفلیس، عفونت ویروسی مثل ویروس تب خال، جذام و عفونتهای قارچی برخی دلایل عفونتهای انگلی نیز منجر به بروز این عارضه میگردد.

ضربات یا تروماها از دلایل دیگر ریزش مژهها هستند، مثلاً کسانی که دچار تریکوتیلویانیا هستند و عادت به کندن مژهها دارند با کاهش حجم ابرو یا مژهها مواجه میشوند.داروها نیز میتواند دلیل دیگری بر ریزش مژهها باشند از جمله رتینوئیدها، هپارین، آندروژنها، داروهای ضد کلسترول داروهای ضد تیروئیدی، پروسپرانول، اسید والپروئیک و داروهای ضد انعقادی.

تاثیر آرایش چشم و مژه های مصنوعی در ریزش مژه

آرایش مژهها توسط ریمل یا استفاده مکرر از مژههای مصنوعی یکی دیگر از علل ریزش و کم پشتی مژههاست. البته در صورتی که از ریملهای واتر پروف استفاده میکنید و به سختی آن را پاک میکنید در پاسخ به ضربات و محکم پاک کردن مژهها ریزش رخ خواهد داد.

از طرف دیگر ایجاد حساسیت و آلرژی نسبت به چسب یا مواد آرایشی و پاککنندهها میتواند با ایجاد اگزما و خارش منجر به ریزش مو و مژه شود.اصولاً تقویت مژه و ابرو به صورت موضعی خصوصاً در ترکیبات آرایشی امکان پذیر نیست و اغلب تبلیغات در این زمینه بیشتر ادعا هستند

راه های درمان ریزش مژه

درمان ریزش مژه ها با درمان عوامل ایجاد شده آن میسر است. بسیاری از بیماریهای گفته شده با ریزش بدون اسکار مژه همراه است و در برخی ریزش مژه همراه با اسکار میباشد.در مواردی که ریزش مژه با وجود اسکار همراه است، پیوند مو راهکار درمانی است و در مواردی که ممکن نباشد میتوان از مژه مصنوعی استفاده کرد.

برخی داروهای آنالوگ پروستاگلندین از جمله لاتانوپروست در درمان ریزش مژه مؤثر بوده است. ترکیب دیگر آن Bimatoprostمیباشد که به صورت موضعی در مطالعات در درمان آلوپسی آره آتا بکار رفته است و مؤثر بوده است. در هر صورت مراجعه به متخصص پوست و بررسی علت و به دنبال آن درمان به موقع به بهبود ریزش مژههای شما کمک خواهد بود.