برای مشاوره رایگان تماس بگیرید : 88884501

ترمیم مو
روش‌های غیرجراحی ترمیم مو
دسامبر 1, 2015
ریزش مو

۱ ـ مردانه (ریزش موی سر به دلایل ارثی)

در ریزش موی سر این نوع شایعترین علت نازک شدن و ریزش موها در آقایان و خانمها می باشد . طاسی مردانه یک اختلال ارثی می باشد که وابسته به هورمون جنسی مردانه است . در مردان ریزش مو در هنگام بلوغ که هورمونهای جنسی مردانه افزایش می یابند شروع می شود . در خانمها نیز همین اتفاق می افتد ولی در سی تا چهل درصد موارد یک اختلال سیستم غدد درون ریز وجود دارد . طاسی در مردان یک بیماری به شمار نمی رود بلکه در حقیقت نوعی واکنش فیزیولوژیک نسبت به هورمونهای جنسی در افرادی است که به طور ژنتیک مستعد هستند .

 

ریزش موی سر

پدیده مینیاتوری شدن

یکی از علائم مشخصۀ  ریزش موی سر ارثی ـ هورمونی است . به این صورت که موها در ابتدا نازکتر و کوتاهتر می شود و سپس می ریزد . بر روی سر دو دسته پیاز مو ( فولیکول مو ) وجود دارد :

الف – فولیکولهای غیر حساس نسبت به هورمون جنسی مردانه که در طرفین و پشت سر قرار دارند . ریزش مو معمولا از شقیقه ها آغاز می شود و سپس به صورت “M ” موها پسرفت می کنند و بعد فرق سر ریزش صورت می گیرد
ب – فوليکولهای حساس به هورمون جنسی مردانه که در قسمت های جلو و فرق سر قرار دارند.
البته همان طور که ذکر شد موهایی که در طرفین و پشت سر قرار گرفته اند چون فولیکولهای آنها حساس به هورمون نیستند هرگز نمیریزند .
ریزش موی سر ارثی ـ هورمونی در زنان نوعی ریزش موی ارثی و منتشر است که عموما مرکز سر را گرفتار می کند و در سن پایین شروع می شود . ریزش مو از دهۀ ۲۰ تا ۳۰ شروع می شود و بتدریج صورت می گیرد و شدت زیادی ندارد . خط رویش مو باقی می ماند . لودویگ ین نوع ریزش مو را به ۳ دسته تقسیم کرده است که در زیر مشاهده می کنید .

درمان شامل درمانهای دارویی ، استفاده از روشهای کمکی و پیوند موی طبیعی یا همان کاشت موی طبیعی می باشد که براساس نظر پزشک صورت می گیرد . البته اساسی ترین و بهترین راه درمان در صورت امکان انجام پیوند مو (کاشت موی طبیعی) است . برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش «روشهای درمان ریزش مو» در صفحۀ نخست مراجعه فرمایید .

۲ ـ طاسی منطقه ای (اکوپسی آره آتا)

طاسی منطقه ای یک بیماری شایع با علت ناشناخته است که به صورت ریزش مو بدون ایجاد جای زخم (اسکار) در منطقه یا مناطقی از نواحی مو دار بدن مشخص می شود . شروع بیماری می تواند ناگهانی بوده و یا این که سیری آهسته داشته باشد . مشخصه ضایعات بصورت یک ناحیه بدون موی گرد یا بیضی می باشد . به نظر می رسد که طاسی منطقه ای یک بیماری خود ایمنی (اتو ایمون) باشد که در آن به سیستم ایمنی صد در صد رسیده و در نتیجه حفظ امنیت بدن از عوامل خروجی ، ویروسها و باکتریها آسیب دیده و باعث ریزش مو در سر و سایر نقاط بدن شده است . ضایعات ممکن است گسترده بوده و تمام پوست سر را گرفتار کرده باشد (الوپسی تو تاليس) و یا حتی باعث ریزش تمام موهای بدن شود . طاسی منطقه ای در هر سنی می تواند شروع شود هر چند اکثر بیماران کمتر از ۴۰ سال دارند . هر دو جنس بطور مساوی گرفتار می شوند . در ۲۰ درصد موارد تاریخچۀ فامیلی مثبت است . بهبود خود بخودی و عدد مجدد در این بیماری شایع است . عوامل استرس زا در ایجاد طاسی منطقه ای موثر است . گر چه درمان قطعی این بیماری هنوز وجود ندارد ولی استفاده از مینوکسیدیل ، استروئیدهای موضعی ، انترالين ، PUVA تراپس ، لیزر تراپی کم توان (LLLT) و درمان های ترکیبی تا حدودی موثر است . انجام پیوند مو در این بیماران توصیه نمی گردد گر چه در سالهای اخیر چندین مورد درمان با پیوند موی طبیعی گزارش شده است . استفاده از PRP تا ۶۰% در درمان موفقیت داشت . (کنگرۀ بین المللی پیوند موی طبیعی در امستردام هلند ۲۰۰۹) .

۳ ـ تلوژن افلوویوم

نوعی ریزش موی منتشر بدون ایجاد التهاب و یا جوشگاه زخم است که ۵ ـ ۳ هفته بعد از استرس ایجاد می شود و به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود . در این نوع ریزش مو اغلب بیمار از کنده شدن دسته های مو در هنگام شانه کردن یا حمام رفتن شکایت دارد . در ۹۵% موارد رشد دوبارۀ موها بطور خود بخود بعد از ۱۲ ماه روی می دهد . از جمله علل این عارضه عبارتند از : تب بالا ، زایمان ، اختلالات تیروئید ، استرس ، بیماری شدید ، استرس فیزیکی و جراحی . در درمان این عارضه مینوکسیدیل می تواند مفید باشد ولی خود بخود نیز بهبود می یابد .

4- درمان ریزش موی سر زنان

ریزش موی سر نباید به این عنوان در نظر گرفته شود که صرفا مختص مردان است. بر اساس آمار انجمن ریزش موی آمریکا، ۴۰ درصد از کسانی که از ریزش مو رنج می‌برند، زنان هستند.
زنان به دلایل مختلفی موهای خود را از دست می‌دهند. در برخی از موارد، ریزش مو به یک عامل خارجی مانند بیماری و یا داروهای مصرفی مرتبط است. در سایر موارد، علل ژنتیکی و یا الگوی طاسی عامل ریزش مو هستند و با کاشت مو جبران میشوند.
بیشتر بیمارانی که تحت عمل کاشت مو قرار می‌گیرند، مرد هستند؛ با این حال، زنان نیز می‌توانند با انجام عمل جراحی موهای از دست رفته خود را بازیابند. با توجه به علل ریزش مو، سایر گزینه‌های درمانی نیز ممکن است نقش موثری در ترمیم طاسی سر داشته باشند.
در ادامه به راهکارهای درمان ریزش موی زنان اشاره شد:
یکی از راهکارهای درمان ریزش مو، برطرف‌کردن مواردی است که باعث ریزش مو شده‌اند. به عنوان مثال، زنانی که به علت سفت‌بستن موهای خود از ریزش موی کششی رنج می‌برند، می‌توانند مدل پیرایش موهای خود را تغییر دهند. اگر این تغییر به موقع صورت بگیرد، روند ریزش متوقف شده و رویش مجدد موها آغاز می‌شود.
عدم تعادل هورمون‌ها نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر ریزش موی زنان به روش‌های جلوگیری از بارداری مرتبط باشد، یکی از راهکارهای جلوگیری از ریزش مو، تغییر روش‌های جلوگیری از بارداری خواهد بود. هورمون‌های جلوگیری از بارداری، به خصوص قرص‌هایی که از شاخص آندروژن بالا برخوردارند، می‌توانند باعث ریزش مو شوند. روش‌های غیرهورمونی نیز نقش موثری در ریزش مو دارند. زنانی که نگران ریزش موی ناشی از روش‌های جلوگیری هستند، می‌توانند با یک پزشک متخصص مشورت کنند.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگزارید و در آگاه سازی آنان سهیم باشید.