برای مشاوره رایگان تماس بگیرید : 88884501

حاشور یا میکروپیگمنتیشن
میکروپیگمنتیشن
ژانویه 30, 2016
ریزش موهای ارثی
ریزش موی ارثی
مارس 4, 2016
ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای  و درمان های آن

ریزش موی سکه ای که اسم علمی آن آلوپسي آره آتار است یکی از شایع ترین انواع ریزش مو میباشد. ریزش موی سكه‌ اي نوعي دفاع خود ايمني در بدن انسان است كه در آن فولكول‌هاي موي شما از بين نمي‌روند اما بدن‌ موها را دشمن تصور کرده و از بین میبرد.

در قديم باور بر اين بود كه عفونت‌ها عامل بروز كچلي هستند كه امروزه اين نظريه رد شده است. گذشته از اين، براي اينكه درمان درستي براي مشكل خود پيدا كنيد، ابتدا بايد نوع كچلي‌تان را تشخيص دهيد. اگر ريزش موهاي‌تان با خارش، سوزش و تورم همراه است در گروه مبتلايان ریزش موی سكه‌اي قرار نمي‌گيريد. درست است كه اسم اين بيماري ریزش موی سكه‌اي است اما مقدار ريزش موها ربطي به اندازه سكه ندارد و هميشه محدود به ميزان اوليه ريزش نمي‌ماند.

به عبارت ديگر، شايد ناحيه كچلي در ابتدا كم باشد اما ممكن است در ادامه زمان گسترده‌تر شود و حتي تا كچلي كامل هم پيش برود كه در اين حالت درمان دشوارتر مي‌شود. از جهتی ديگر، ریزش سكه‌اي فقط روي سر ظاهر نمي‌شود ممكن است ابروها و مژه‌ها را هم كچل كند. ريش و سبيل يا ديگر نقاط بدن هم از اين بيماري در امان نيستند.

 

ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

درمانها شامل اطمینان به بیمار برای بهبود با درمانهای ساده به شرط حوصله بیمار است و از استعمال مواد محرک مانند سیر و پیاز گرفته تا اشعه ماوراء بنفش و ایجاد آلرژی تماسی با DNCB , DPC و اسکواریک اسید و استعمال پمادهای تنظیم کننده ایمنی مانند پروتوپیک گرفته تا استعمال پماد های کورتون موضعی قوی و تزریق کورتن داخل ضایعه و تجویز داروهای سیستمیک مانند کورتن خوراکی یا کورتن به صورت پالس و داروهای خوراکی تغییر دهنده ایمنی را میتوان برحسب مورد به کار برد. اما گاهی با بالاترین درمانها هم هیچ تاثیر مثبتی دیده نمی شود و بیماری پابرجا می ماند.

 

برای درمان از محلول های حاوی کورتون یا تزریق کورتون در پوست استفاده می شود. تزریق کورتون ( آمپول تریامسینولون ) درون پوست ناحیه بدون مو هر ۴-۶ هفته تکرار می شود. پماد های حاوی آنترالین نیز تاثیر خوبی دارد. اخیرا از تابش لیزر اگزایمر هم برای تحریک رویش موها استفاده می شود. می توان درکنار درمان های اصلی از محلول ماینوکسیدیل استفاده کرد. موهای جدید در ابتدا نازک و سفیدرنگ هستند ولی به تدریج رنگ و جنس اولیه را پیدا می کنند.

 

پیشرفت بیماری غیرقابل پیش بینی است. ممکن است ریزش مو فقط به همان یک بار ختم شود و یا بعد از بهبود یک ناحیه موهای ناحیه دیگری بریزد و این مساله چندین بار تکرار شود و سال ها طول بکشد.

 

در طاسی های کوچک اگر علی رغم درمان ، موها بعد از ۱-۲ سال رشد نکند می توان کاشت مو انجام داد.

 

برای درمان ریزش های وسیع تر روش های درمانی زیر وجود دارد:

۱-حساس سازی تماسی پوست سر با دیفن سیپرون (ایمونو تراپی موضعی)

۲-بستری کردن بیمار و تزریق کورتون با دوز بالا (پالس کورتون)

۳-شیمی درمانی برای درمان ریزش سکه ای مو

۴-نوردرمانی برای ریزش سکه ای مو