برای مشاوره رایگان تماس بگیرید : 88884501

درمان دارویی ریزش مو

روش های کاشت مو
روش های کاشت مو
دسامبر 31, 2015
دلایل ریزش مژه
ریزش مژه
ژانویه 15, 2016
درمان دارویی ریزش مو-کاشت مو

درمان قطعی ریزش مو با داروهاو مکمل ها ممکن است؟

زیبایی و اعتماد به نفسی که موها به شخص میدهند را نمیتوان با هیچ چیز مقایسه کرد.
دلیل ساخت انواع دارو ها و مکمل های غذایی که رشد موها را افزایش داده و یا باعث تقویت مو ها میشوند نیز یکی از دلایل همین ویژگی بارز موها در جذابیت بخشیدن به صورت است.

 

آیا همه داروهای درمان ریزش مو یا تقویت مو مناسب هستند و تاثیر خوب و دائمی دارند؟؟

 

خیر – در این زمینه باید حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید زیرا برخی از این داروها در ترکیبات خود موادی دارند که ریشه موهای شما را پس از مدتی از بین برده یا تخریب میکنند و<br> شما مجبور به کاشت مو خواهید شد.اما بسیاری دیگر نیز برای شما مناسب بوده و شما را از ریزش مو دور نگه میدارند.

 

درمان دارویی ریزش مو-کاشت مو

 

در زیر به معرفی برخی از این داروها میپردازیم و به معایب و مزایای داروهای ریزش مو اشاره خواهیم کرد:

ماینوکسیدیل :

 

در ابتدا این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده داشت اما بعد از تحقیق دانشمندان متوجه شدند که تاثیر بسزایی روی رشد مجدد موها در منطقه ریزش مو دارد و در مرحله بعد سازمان استاندارد پزشکی FDA ماینوکسیدیل را بعنوان داروی درمان ریزش موی مردانه تأیید کرد و امروزه این دارو بطور گسترده در درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

تاثیرات ماینوکسیدیل روی ریزش مو:

ماینوکسیدیل جریان خون پوست و مویرگ های پیرامون فولیکول های مو را افزایش می دهد. افزودن ماینوکسیدیل به محیط کشت طول عمر سلول های اپیدرم را بیشتر می کند. ماینوکسیدیل مانند فاکتور رشد روند پیری سلول ها را آهسته تر می کند، تکثیر سلول های ریشه مو را بیشتر می کند و مرحله رشد مو(آناژن) را طولانی تر کرده و ضخامت موها را بیشتر می کند.

نکته جالب آن است که از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی سکه ای هم استفاده می شود. ماینوکسیدیل با مهار سلول های التهابی (لنفوسیت هایT) و تنظیم سیستم ایمنی پوست به رویش موها در این بیماری کمک می نماید.

در چه مواردی میتوان از ماینوکسیدیل استفاده کرد:

1- ریزش موی ارثی-هورمونی

2- قبل و بعد از عمل کاشت مو

3- ریزش موی سکه ای

4- ریزش مو ناشی از شیمی درمانی

5- ریزش موی به دلیل از محکم کشیدن موهای سر

 

در چه مواردی نمیتوان از ماینوکسیدیل برای تقویت موها استفاده کرد:

  • افراد زیر 18 سال و افراد سالمند (بالای 65 سال)
  • بیماران قلبی یا افراد مبتلا به فشار خون بالا
  • دوران بارداری و شیردهی

 

فیناستراید چیست؟

این دارو نیز مشابه ماینوکسیدیل در ابتدا برای مشکل بزرگی پروستات استفاده میشد اما امروزه در ترمیم و تقویت مو از آن استفاده میشود.

چگونه داروی فیناستراید را مصرف کنیم؟

فیناستراید با دوز یک میلی گرم در روز از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا در درمان ریزش مو با طرح مردانه برای آقایان بالای 18 سال مورد تایید قرار گرفته است. قرص فیناستراید را می توان در هر موقع از روز( قبل یا بعد غذا ) مصرف کرد. توجه شود که مصرف بیش از یک میلی گرم از دارو باعث افزایش اثر آن نمی شود. برای افزایش اثر فیناستراید می توان هم زمان از محلول ماینوکسیدیل استفاده کرد.

میزان تاثیر فیناستراید

فیناستراید در 70-80 درصد از افراد تحت درمان جلوی ریزش مو ها را می گیرد و در 50 درصد از افراد به رویش خفیف موها در فرق سر کمک می کند. بیماران توجه داشته باشند که 4-6 ماه طول می کشد تا اثر فیناستراید کاملا مشخص شود. ضمنا اثر فیناستراید موقتی است و در صورت قطع مصرف دارو ریزش موها دوباره شروع می شود.

 

طبق توضیحات گفته شده در هر صورت قبل از مصرف هر داروی مقابله با ریزش مو حتما با پزشک متخصص کاشت مو مشورت کنید و از عوارض داروی مورد نظر مطلع شوید.